FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The new Hoshizaki BAKER series combines many years of know-how with state-of-the-art-
art technology. The result is refrigerators and freezers that stand out from other
innovative solutions and an appealing design.
The Baker F 625 DR is a Freezer (temperarture range: -25/+12°C ) with an internal usable net volume of 319 l, and dimensions (W x D x H) of 830 x 772 x [[att_heightLegsMinimum|0|none|.|none|]] – [[att_heightLegsMaximum|0|none|.|none|]] mm.
FOOD SAFE & DURABLE MATERIALS
The interior and exterior are made of high grade stainless steel (AISI 304), the best material for humid locations.
KEEPING IN THE COLD
Wide magnetic and removable gaskets with triple insulation areaensure effective sealing and reduce escaping cold air.
CIRCULATION SYSTEM
Thanks to the full-length air duct, the cabinets maintain correct and consistently stable temperatures at all times.
CONTROLS WITH ALARM SYSTEM
The Hoshizaki BAKER control units are equipped with safety system with various alarm signals and emergency programs, which provides high operational safety and makes the cabinets suitable for a wide array of application possibilities.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 143620010 |
| Model name | Baker F 625 DR Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Freezer |
| Accessories included | 25 sets of bakery tray supports Equipped with Right hand hinged reversible door with lock, 25 pairs of adjustable tray supports (60x40 cm), LED lighting |
| Width | 830 mm |
| Width (packed) | 920 mm |
| Depth | 772 mm |
| Depth (packed) | 870 mm |
| Height | 1964 mm |
| Height (packed) | 2190 mm Volume (packed) 1.75 m³ Energy consumption 1965 kWh/year |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041-2019 Energy Efficiency Index (EEI) 64.56 EEI Bakery tray size (mm) 600 x 400 Maximum number of trays 49 |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 620 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 156 kg Insulation thickness 80 mm Insulation type Polyurethane |
| Net usable volume | 319 l |
| Net weight | 141 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Temperature range | 25/+12°C Volume, gross 610 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Refrigeration capacity 608 |
| Optional Extras | Grey shelf with back upstand Stainless shelf with back upstand Set (4 of) of stainless shelves with back upstand Shelf supports (2 of) Set of rollers Ø64 mm (64 x 30 mm) Master key |
| CO2 equivalent | 0.375 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.125 kg |
| Refrigerant type | R290 Pricelist notification (short) Models with RU1 valve prepared for external cooling system are compatible with the following refrigerants: R448A, R449A, R452A. In addition the CO2 models prepared for external cooling system are compatible with refrigerant R744 (CO2). Lead time approx. 8 weeks. Pricelist notification (long) Remote models are available soon |
| SKU | 143620010 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Master key | 760660430 |
| Shelf (grey) with back guard for GN 2/1 wide cabinets excl. shelf support | 760660433 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 wide cabinet | 760660438 |
| Set of shelves (4 shelves) stainless steel with back guard for GN 2/1 wide cabinets excl. shelf support | 760660448 |
| Shelf supports for BAKER 625 (2 of) | 760660543 |
| Set of rollers Ø64mm for BAKER 625 | 760660544 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας