FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Hoshizaki PREMIER KPS is a multifunctional blast chiller/freezer, purpose-built for high-performance kitchens where precision, hygiene, and food safety are paramount. Thanks to its robust components and smart temperature control system (IFR), the unit delivers reliable chilling, freezing, retarder-proving, and thawing functions — supporting even the most demanding culinary operations.
The PREMIER KPS 42 SG is a Blast Chiller/Freezer (Climate Class [5]), designed for seamless integration into professional workflows. Its outer dimensions are mm, and it accommodates up to 10 trays. The dimensions of the PREMIER KPS 42 SG are 801.5 x 951 x 1737-1782 mm.
FOOD SAFETY & TEMPERATURE PRECISION
Thanks to intelligent IFR technology, operators can choose between time-, temperature-, or probe-controlled chilling/freezing cycles. With a chilling capacity (from +70°C to +3°C in 90min) of 50 kg and a freezing capacity (from +70°C to -18°C in 4 hours) of 25 kg, the PREMIER KPS supports consistent, HACCP-compliant food safety across all operations.
INTUITIVE USER INTERFACE
The 7″ touch display with color icons makes programming and operation easy for every user. Up to 10 favorite cycles can be stored and recalled, while the integrated USB port allows for quick log downloads and firmware updates.
EASY CLEANING & FLEXIBLE CONFIGURATION
The right-hinged, self-closing 90° door, smooth stainless-steel surfaces, and removable wire racks (1/1 GN, 2/1 GN and/or EN 600×400 mm) allow for fast and hygienic cleaning. Designed to meet the strictest hygiene standards in professional kitchens.
BUILT TO LAST IN DEMANDING ENVIRONMENTS
Constructed with durable materials and engineered for frequent use, the PREMIER KPS is ready to perform under pressure. Whether built-in or freestanding, its robust design and precision components ensure lasting reliability in any professional setting.
List of Features:
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 875780559 |
| Model name | PREMIER KPS 42 SG Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Italy |
| Title | Blast Chiller/Freezer |
| Accessories included | N/A Equipped with Multipoint probe with 3 measuring points, removable wire rack for 1/1 GN and 400 x 600mm |
| Width | 801.5 mm |
| Width (packed) | 874 mm |
| Width | inside 645 mm |
| Depth | 951 mm |
| Depth (packed) | 990 mm |
| Depth | inside 702 mm |
| Height | 1632 mm |
| Height including legs (minimum) | 1737 mm |
| Height including legs (maximum) | 1782 mm |
| Height (packed) | 2054 mm |
| Height | inside 780 mm Volume (packed) 1.777 m³ Distance between guide positions, GN/EN 530/600 Maximum depth of gastro pans, GN/EN 325/400 |
| Height | from base to first guide 61 mm |
| Height | from ceiling to top guide 74.5 mm Energy consumption - Chilling (kWh/kg) 0.078 kWh/kg Energy Consumption - Freezing (kWh/kg) 0.27 kWh/kg Maximum number of trays 10 GN tray size 1/1 GN / 400 x 600 mm EN |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 200 kg |
| Net weight | 175 kg Insulation type Cyclopentane |
| Power supply | 400V, 3N-/50 Hz Sound level 64 dB |
| Temperature range | 40/+45°C |
| Cooling system | Built-in cooling system |
| Chilling capacity | 50 Freezing capacity 25 Refrigeration capacity 1900 |
| Optional Extras | N/A |
| CO2 equivalent | 0.9 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.3 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | 875780559 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας