FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
This Hoshizaki IM-240PE-U-23 is an UltraCUBE variant of a Cuber, Self Contained producing up to 180 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Medium cubes – 23) per 24 hours. The dimensions of this model are mm without legs.
ENHANCING HYGIENE AND FOOD SAFETY WITH AN ADDITIONAL SANITIZATION MECHANISM.
The UltraCUBE includes all the features of the Cube model, along with added enhancements for optimized hygiene. Hoshizaki’s innovative UV cleaning mechanism uses UV-light flashes to inhibit harmful contamination of the water tank and standing water, ensuring even safer and cleaner ice.
Below is an overview of our new product features and their benefits. We also highlight our legacy features and their continued value.
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
ΑΝΕΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΗ/ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M118-D201 |
| Model name | IM-240PE-U-23 Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM UltraCUBE |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 665 mm |
| Depth (packed) | 760 mm |
| Height | 1510 mm |
| Height (packed) | 1684 mm Volume (packed) 1.0303 m³ Dimensions legs for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.87 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning, UV-C sanitization |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 114 kg |
| Net weight | 101 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 2.58 kW |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 110 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Medium cubes - 23 Ice production 180 |
| Water consumption | Air cooled ice makers 0.68 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, internal drain pump (Pump motor kit and bracket) |
| CO2 equivalent | 0.441 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M118-D201 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας