FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
Ice Crushers are the ideal product to make crushed ice for cocktails (mojitos, frozen margaritas, daiquiris and more). To be used everywhere you need crushed ice: cocktail bars, hotels, restaurants, ice cream shops, bars and night clubs. Powerful, efficient and reliable. Makes both fine and coarse crushed ice in a touch of a button. Exceptional output: simply and quickly makes 1.2kg of crushed ice in 30 seconds.
Equipped with a heavy duty and quiet asynchronous motor.Adapted to intensive use and allows a hands free use thanks to its high capacity ice cube tank (1.2 kg).
2 functioning modes:
Long touch on the button: manual function.
Quick touch on the button: automatic function.
Automatically crushes the ice placed in the tank (hands-free use).
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | N53 |
| Model name | SANTOS N53 |
| Title | Santos Ice Crusher |
| Width | 236 mm |
| Depth | 353 mm |
| Height | 474 mm |
| Electric Consumption | 0.13 kW Crush capacity 2.4 kg/min |
| Exterior | ABS |
| Gross weight | 10 kg |
| Net weight | 10 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| SKU | N53 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας