FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
F087-C107
Read more
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
ΑΝΕΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΗ/ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
INCREASED ENERGY SAVING
ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΥΕΛΙΞΙΑ
Internal Drain Pump allows for a positioning radius of 10 m distance, 1.5 m height.
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M118-D100 |
| Model name | IM-240PE-F Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM FlexiCUBE |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 665 mm |
| Depth (packed) | 760 mm |
| Height | 1510 mm |
| Height (packed) | 1684 mm Volume (packed) 1.0303 m³ Dimensions legs for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.87 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning, Internal drain pump |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 122 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 2.58 kW |
| Net weight | 109 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 110 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard Ice production 210 |
| Water consumption | Air cooled ice makers 0.67 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, UV-C sanitization kit |
| CO2 equivalent | 0.441 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M118-D100 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας