FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Hoshizaki ACR-180DG-222-RRC-L1 is a 3-Section Refrigerated Counter with a net internal volume of 192 l.
This refrigerated counter not only meets rigorous kitchen demands but also boosts operational efficiency with its thoughtful design and durable construction.
Efficient Cooling
The climate class 5 system includes fan-assisted cooling to maintain optimal temperatures up to +40°C, ensuring food stays fresh, and features automatic defrost with re-evaporation of defrost water.
Hygienic Surfaces
Both interior and exterior are made of stainless steel, offering a robust, food-safe environment that is easy to clean and maintain.
User-Friendly Design
Features like reversible doors, anti-tilt shelves, and removable magnetic door gaskets with triple insulation facilitate seamless operation and maintenance, for a smooth kitchen workflow.
Convenient Extras
Includes a low-maintenance condenser, and a compact slide-out refrigeration unit for effortless servicing, reducing downtime and operational hassles.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 889020848 |
| Model name | ADVANCE ACR-180DG-222-RRC-L1 Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | 3-Section Refrigerated Counter |
| Accessories included | N/A Equipped with Flat worktop, 3 drawer sections each with 2 x 1/2 drawers |
| Width | 1780 mm |
| Width (packed) | 1830 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 760 mm |
| Height | 700 mm |
| Height (packed) | 1050 mm Volume (packed) 1.43 m³ Energy consumption 989 kWh/year |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041: 2019 Energy Efficiency Index (EEI) 43.39 EEI GN tray size 1/1 GN |
| Climate class | 4 (max. ambient temp. of 30 °C with 55% RH) Connection load 240 W |
| Exterior | Stainless Steel Interior Stainless |
| Gross weight | 163 kg |
| Net weight | 151 kg Insulation thickness 50 mm Insulation type Cyclopentane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 192 l |
| Number of sections | 3 sections |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 53 dB |
| Temperature range | 2/+8°C Volume, gross 457 l Worktop options Flat worktop A |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Solid Door Product type Counters Configuration of sections Drawer section with 2 x 1/2 drawers Refrigeration capacity 446 |
| Optional Extras | Set of legs for 835-900 mm Counter-top (L2) Set of 4 Castors for 850 mm Counter-top (C1) Set of 4 Castors for 900 mm Counter-top (C2) Castor Extension Kit (extends height of castors by 50mm) Flat worktop with 100 mm splashback Drawer section with 3 x 1/3 drawers * * 3 drawer section is not available next to the compressor housing |
| CO2 equivalent | 0.237 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.079 kg |
| Refrigerant type | R290 Pricelist headline label counters COUNTER WITH 'C' WORKTOP (FLAT WORKTOP) |
| SKU | 889020848 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Set of castors 150 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660011 |
| Set of castors 200 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660012 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Set of legs 125-200 mm | 760660119 |
| Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) | 760660453 |