FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Premier K 3 A 2D 2D 2D L E is a 3-Section Refrigerated Counter with a net internal volume of 264 l.
This 1/1 GN workstation has outside dimensions W x D x H of 794 x 700 x 884 – 934 mm.
Hoshizaki PREMIER is a series of heavy-duty cabinets and counters for energy-efficient refrigeration (Climate Class 4/5), catering to the needs of busy commercial kitchens. The durable design with solid door hinges, stainless steel, and a flawless finish is built to withstand the most demanding kitchen operations.
PREMIER counters and cabinets are designed to recover the inside temperature rapidly after each door opening and defrosting.
SEAMLESS KITCHEN DESIGN
Thanks to the smart front venting design, no air flow is required to the underneath, sides, or back of the unit. This allows seamless integration into your kitchen design
EASY MAINTENANCE
The compartmentalized cooling unit is extractable for easy maintenance.
HYGIENE & COOLING EFFICIENCY
The wide magnetic gaskets are removable for easy cleaning. The triple insulation area provides an effective seal, reducing escaping cold air for maximum efficiency.
ERGONOMIC DESIGN
PREMIER counters strike with ergonomic design features, such as anti-tilt shelves, drawers with pull-out stops, extra-long drawer telescopic rails, and full-length handles.
VAST VARIETY
With PREMIER counters you can choose the workplace that fits into your individual kitchen routine. Select from a wide counter portfolio with different combinations of worktops, doors, drawers, legs /castors/electric elevation, temperature ranges, and accessories.
MORE FEATURES:
Soft Closing Drawer (optional)
Different worktop options & insulation board
Increased body height of 750mm
Possibility to extend the height of castors by 50 mm with Castor Extension Kit (optional accessory)
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 311000333100 |
| Model name | Premier K 3 A 2D 2D 2D L E Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | 3-Section Refrigerated Counter |
| Accessories included | N/A Equipped with Stainless steel wirktop, 3 drawer sections each with 2 x 1/2 drawers |
| Width | 1755 mm |
| Width (packed) | 1783 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 730 mm |
| Height | 794.2 mm |
| Height (packed) | 1081 mm Volume (packed) 1.43 m³ Energy consumption 525 kWh/year |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041-2019 Energy Efficiency Index (EEI) 21.29 EEI GN tray size 1/1 GN |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 125 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 167 kg Insulation thickness 60 mm Insulation type Polyurethane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 264 l |
| Net weight | 154 kg |
| Number of sections | 3 sections |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 43 dB |
| Temperature range | +2/+12°C Volume, gross 463 l Volume, net 264 l Worktop options Flat worktop A |
| Cooling system | Built-in cooling system Product type Counters Configuration of sections Drawer section with 2 x 1/2 drawers Refrigeration capacity 350 |
| Optional Extras | Set of legs 125-200 mm Set of legs 130-180 mm Set of castors 125 mm Set of castors 150 mm Set of castors 200 mm Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) Door section Drawer section with 2 x 1/2 drawers Drawer section with 3 x 1/3 drawers Soft-close drawer Conversion Kit (for retrofit) Flat worktop Flat worktop with 50mm splashback Flat worktop with 100mm splashback |
| CO2 equivalent | 0.195 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.065 kg |
| Refrigerant type | R290 Model 20 Pricelist headline label counters REFRIGERATOR WITH WORKTOP TYPE A, A1 OR A5 Pricelist notification (short) Models with RU1 valve prepared for external cooling system are compatible with the following refrigerants: R448A, R449A. In addition the CO2 models prepared for external cooling system are compatible with refrigerant R744 (CO2). Lead time approx. 8 weeks. Pricelist notification (long) Remote models are available |
| SKU | 311000333100 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Set of castors 150 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660011 |
| Set of castors 200 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660012 |
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Set of legs 125-200 mm | 760660119 |
| Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) | 760660453 |
| Door section | 760660482 |
| Drawer section with 2 x 1/2 drawers | 760660483 |
| Drawer section with 3 x 1/3 drawers | 760660484 |
| Soft-close drawer Conversion Kit. To be ordered per drawer (for retrofit) | 760660549 |
| Flat worktop PREMIER 370 | 760660581 |
| Flat worktop with 50mm splashback PREMIER 370 | 760660585 |
| Flat worktop with 100mm splashback PREMIER 370 | 760660586 |
| Set of legs 100-150 mm | 760660700 |