FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
F087-C107
Read more
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
OPERATOR/MAINTENANCE CONVENIENCE
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M120-D008 |
| Model name | IM-240DWPE Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM Cube |
| Title | Cuber, Modular & Stackable |
| Accessories included | brace, Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 1084 mm |
| Width (packed) | 1196 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 825 mm |
| Height | 500 mm |
| Height (packed) | 640 mm Volume (packed) 0.6315 m³ |
| Electric Consumption | 0.76 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 97 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 1.47 kW |
| Net weight | 82 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard Ice production 209 |
| Water consumption | Water cooled ice makers 0.99 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, UV-C sanitization kit, compatibility kit for stacking combinations including new and previous N series ice makers. Corresponding Bin(s) B-340SB |
| CO2 equivalent | 0.441 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 Corresponding top kits TK-48 for B-340SB (optional, not required), TK-IMD2 for B-340SB |
| SKU | M120-D008 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |