FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Advance K 70-4 L DR is a Refrigerator with a net internal volume of 415 liters. The outside dimensions are mm.
DURABLE MATERIALS
The interior and exterior are made of stainless steel, the best material for humid locations. ADVANCE cabinets are designed to withstand the demanding conditions of large kitchen operations.
MAXIMUM STORAGE SPACE
With shelves from the top to the bottom of the cabinet, the inside space can be efficiently utilized for maximum produce storage.
HYGIENE AND FOOD SAFETY
Thanks to the rounded corners and seamless surfaces, frequented cleaning routines become a quick and simple task. The practical anti-tilting shelves prevent spillage. The cabinet has a rounded base and comes with removable gaskets for easy wiping.
MONO-BLOCK DESIGN
The ADVANCE refrigeration system uses a mono-block construction. This brings two important advantages. As the evaporator is positioned on top of the cabinet, valuable space inside the cabinet can be used for storage. Additionally, it is removable for easier maintenance and repair.
UNIFORM KITCHEN DESIGN
The exterior of all ADVANCE cabinets features a uniform design that fits seamlessly into your Hoshizaki kitchen concept.
ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
Το έξυπνο σύστημα διανομής αέρα επιτρέπει υψηλή απόδοση, εξασφαλίζοντας σταθερότητα θερμοκρασίας παρά το συχνό άνοιγμα της πόρτας και κατά την απόψυξη.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 131701010 |
| Model name | Advance K 70-4 L DR Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Refrigerator |
| Accessories included | 3 grey shelves (530 x 650mm) + 1 bottom shelf Equipped with Right hand hinged reversible door with lock, automatic door closing, 4 grey shelves, LED lighting |
| Width | 654 mm |
| Width (packed) | 704 mm |
| Depth | 830 mm |
| Depth (packed) | 880 mm |
| Height | 1850 mm |
| Height including legs (minimum) | 1980 mm |
| Height including legs (maximum) | 2030 mm |
| Height (packed) | 2150 mm Volume (packed) 1.26 m³ Energy consumption 411 kWh/year |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041: 2019 Energy Efficiency Index (EEI) 31.81 EEI Number of shelves 4 Maximum number of shelves 22 Shelf size 2/1 GN deep |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 140 W |
| Exterior | Stainless Steel Interior Stainless steel |
| Gross weight | 116 kg |
| Net weight | 108 kg Insulation thickness 60 mm Insulation type Polyurethane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 415 l Options Legs/castor, grey/stainless shelves, right or left hand hinged door |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 50 dB |
| Temperature range | 0/+10°C Volume, gross 600 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Solid Door Refrigeration capacity 361 |
| Optional Extras | Set of legs 130-180 mm Set of castors 125 mm (2 x breaked and 2 x unbreaked) Grey shelf with back guard Grey bottom shelf with back guard Stainless shelf with back guard Stainless bottom shelf with back guard Set of stainless shelves (3 top and 1 bottom) with back guard Master key Pedal door openers with overload protection |
| CO2 equivalent | 0.17 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.058 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | 131701010 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Shelf (grey) with back guard for GN 2/1 cabinets excl. shelf support | 760660009 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 cabinets | 760660013 |
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Master key | 760660430 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 cabinets (bottom) | 760660437 |
| Shelf (grey) for GN 2/1 cabinets excl. shelf support (bottom) | 760660442 |
| Set of stainless steel shelves (3 top & 1 bottom) with back guard for GN 2/1 cabinets excl. shelf support (single door) | 760660444 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας