FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
ADVANCE MULTIDECKS
The ADVANCE ADVANCE MD K 150 HG N E is a Multideck refrigerator with Clear Glass End Panels with a net usable volume of 670 l.
The Multideck Series features an intelligent airflow system that ensures stable and uniform cooling across all shelves, from top to bottom. High-quality insulation and eco-friendly refrigerants help reduce energy consumption and operational costs, supporting a more sustainable business.
The dimensions (W x D x H) of the ADVANCE MD K 150 HG N E are 1500 x 750 x 2000 mm.
ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
Clear visibility is key to every self-service concept. Each Multideck features bright LED lighting on every shelf, illuminating snacks, drinks, and ready meals in an attractive, uniform way.
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΒΑΡΙΑ ΦΟΡΤΙΑ
Thanks to integrated leveling ADVANCE Multidecks are stable and can positioned on any surface. All Mutlidecks come with a set of 4 wheels and leveling feet.
EASY OPERATION & MAINTENANCE
Daily work should be smooth and efficient. The Multideck Series offers adjustable shelves that can be angled or repositioned to match changing product ranges.
EASY CLEANING & HYGIENE
Hygiene is essential in all food-service environments. The Multideck interior is designed with rounded corners and smooth surfaces, reducing dirt accumulation and simplifying daily cleaning.
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΕΡΔΟΣ
Every Multideck model is designed to balance performance and sustainability. Closed- door variants achieve excellent efficiency values, while night blinds on open models provide up to 28% energy savings* during non-service hours.
*Energy saving refers to energy consumption with night blinds closed 12 hours per day in comparison to energy consumption with night blinds open for 24 hours per day.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 211153150 |
| Model name | ADVANCE MD K 150 HG N E Product availability -- NEW DESIGN. This model is available soon |
| Brand | Advance |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Multideck refrigerator with Clear Glass End Panels |
| Accessories included | 8 stainless shelves Equipped with 8 stainless shelves, LED lighting for each shelf, night blind, 4 levelling feet and wheels |
| Width | 1500 mm |
| Width (packed) | 1600 mm |
| Depth | 750 mm |
| Depth (packed) | 1000 mm |
| Height | 2000 mm |
| Height (packed) | 2150 mm Volume (packed) 3.44 m³ Energy consumption 6857 kWh/year |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency class | standard ISO 23953-1/2:2023 Energy Efficiency Index (EEI) 45.88 EEI Number of shelves 8 Maximum number of shelves 8 Shelf size W 1425 x D 375 mm Temperature (Class: 3M2) -1/+7°C Cover type Night blind Maksimal hyldebelastning 350 mm Maximum shelf load 50 kg End panel type End panel with clear glass Maximum shelf can load (can = H120 mm x Ø66 mm) 50 Pc Maximum bottom tray can load (can = H120 mm x Ø66 mm) 133 Pc |
| Climate class | 3 (maximum ambient temperatures of 25 °C with 60% RH) Connection load 1800 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 330 kg |
| Net weight | 305 kg Insulation type Polyurethane Legs / Castors Feet 34-52 mm |
| Net usable volume | 670 l |
| Power supply | 230V, 50 Hz Volume, gross 924 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Product type Cabinets Refrigeration capacity 2382 |
| Optional Extras | Price strips, snack baskets, food tray slides |
| CO2 equivalent | 0.9 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.3 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | 211153150 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Snack basket | 1500 |
| for ADVANCE MD K 150 | 760660969 |
| Food tray slide | 1500 |
| for ADVANCE MD K 150 | 760660974 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας