FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
FOOD SAFE & DURABLE MATERIALS
The interior and exterior are made of high grade stainless steel (AISI 304), the best material for humid locations.
KEEPING IN THE COLD
Wide magnetic and removable gaskets with triple insulation areaensure effective sealing and reduce escaping cold air.
CIRCULATION SYSTEM
Thanks to the full-length air duct, the cabinets maintain correct and consistently stable temperatures at all times.
CONTROLS WITH ALARM SYSTEM
The Hoshizaki BAKER control units are equipped with safety system with various alarm signals and emergency programs, which provides high operational safety and makes the cabinets suitable for a wide array of application possibilities.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 146951010 |
| Model name | Baker GA 950 L DR Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Retarder Prover |
| Accessories included | 25 sets of bakery tray supports Equipped with Right hand hinged reversible door with lock, Pedal door opener with overload protection, 25 pairs of adjustable tray supports (80 x 60 cm), LED lighting |
| Width | 830 mm |
| Width (packed) | 920 mm |
| Depth | 1087 mm |
| Depth (packed) | 1190 mm |
| Height | 2075 mm |
| Height including legs (minimum) | 2205 mm |
| Height including legs (maximum) | 2255 mm |
| Height (packed) | 2320 mm Volume (packed) 2.54 m³ Bakery tray size (mm) 600 x 800 / 600 x 400 Maximum number of trays 50 |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 1800 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 190 kg Insulation thickness 80 mm Insulation type Polyurethane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net weight | 173 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 59 dB |
| Temperature range | 25/+40°C Volume, gross 950 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Refrigeration capacity 674 |
| Optional Extras | Set of legs 130-180 mm Set of castors Ø100 mm Grey shelf 800 x 600 mm with back upstand Stainless shelf 800 x 600 mm with back upstand Set (4 off) of stainless shelves 800 x 600 mm with back upstand Set of wall rails (4) and tray supports (4) to allow for up to 27 bakery trays Shelf supports, 2 of Master key |
| CO2 equivalent | 0.45 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.15 kg |
| Refrigerant type | R290 Pricelist notification (short) Models with RU1 valve prepared for external cooling system are compatible with the following refrigerants: R448A, R449A, R452A. In addition the CO2 models prepared for external cooling system are compatible with refrigerant R744 (CO2). Lead time approx. 8 weeks. Pricelist notification (long) Remote models are available soon |
| SKU | 146951010 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Master key | 760660430 |
| Shelf (grey) 600 x 800 mm mm with back upstand | 760660436 |
| Shelf (stainless) 600 x 800 mm with back upstand | 760660441 |
| Shelf (stainless) 600 x 800 mm with back upstand (4 of) | 760660449 |
| Shelf supports for BAKER 950 (2 of) | 760660542 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας