FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
F087-C107
Read more
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
ΑΝΕΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΗ/ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M115-D205 |
| Model name | IM-130WPE-U-23 Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM UltraCUBE |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop Please observe This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Corresponding water filters | 4HC-H Single Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 506 mm |
| Depth (packed) | 580 mm |
| Height | 1210 mm |
| Height (packed) | 1375 mm Volume (packed) 0.642 m³ Dimensions legs for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.525 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning, UV-C sanitization |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 83 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 1.02 kW |
| Net weight | 71 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 50 kg |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Medium cubes - 23 Ice production 99 |
| Water consumption | Water cooled ice makers 0.6 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, internal drain pump (Pump motor kit and bracket) |
| CO2 equivalent | 0.441 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M115-D205 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
| External drain pump S | 32904 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας