FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The JFM-390P is a thermal heating device, and essential to many Asian foodservice environments. It is ideal to store warm goods, such as rice. An essential to many Asian cooking environments.
Unique Stackable Design for efficient storage handling.
Excellent Thermal Insulation
High-performance insulating materials in holder structure (rigid urethane foam) and styrene foam used in the lid. Keeps rice warm for up to 6 hours preserving just-cooked freshness.
Absorbent Dew Collector
Excess moisture is absorbed in a dew collector installed on the inner surface of the lid, preventing the rice inside from becoming sticky.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | JFM-390P |
| Model name | JFM-390P |
| Brand | Tiger |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Japan |
| Title | Tiger thermal heating |
| Accessories included | N/A |
| Width | 430 mm |
| Width (packed) | 382 mm |
| Depth | 360 mm |
| Depth (packed) | 379 mm |
| Height | 250 mm |
| Height (packed) | 279 mm Volume (packed) 0.04 m³ |
| Cooking and warming capacity | 3.9 l |
| Exterior | Stainless Steel Interior Stainless steel |
| Gross weight | 4.8 kg |
| Net weight | 4.3 kg Temperature retention (6h) 76 °C |
| SKU | JFM-390P |
| Documentation | Download |
|---|---|
| Rice Cookers Tfh | Download |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας