FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Hoshizaki ACR-130DG-LR-RRC-L1 is a 2-Section Refrigerated Counter with a net internal volume of 171 l.
This refrigerated counter not only meets rigorous kitchen demands but also boosts operational efficiency with its thoughtful design and durable construction.
Efficient Cooling
The climate class 5 system includes fan-assisted cooling to maintain optimal temperatures up to +40°C, ensuring food stays fresh, and features automatic defrost with re-evaporation of defrost water.
Hygienic Surfaces
Both interior and exterior are made of stainless steel, offering a robust, food-safe environment that is easy to clean and maintain.
User-Friendly Design
Features like reversible doors, anti-tilt shelves, and removable magnetic door gaskets with triple insulation facilitate seamless operation and maintenance, for a smooth kitchen workflow.
Convenient Extras
Includes a low-maintenance condenser, and a compact slide-out refrigeration unit for effortless servicing, reducing downtime and operational hassles.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 899000840 |
| Model name | ADVANCE ACF-130DG-LR-RRC-L1 Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | 2-Section Freezer Counter |
| Accessories included | 2 grey shelves per door section Equipped with Stainless steel worktop, 2 door sections each with 2 grey shelves |
| Width | 1314 mm |
| Width (packed) | 1404 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 820 mm |
| Height | 700 mm |
| Height (packed) | 930 mm Volume (packed) 1.07 m³ Energy consumption 2528 kWh/year |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041: 2019 Energy Efficiency Index (EEI) 74.82 EEI Number of shelves 4 Number of shelves per section 2 Shelf size 1/1 GN |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 524 W |
| Exterior | Stainless Steel Interior Stainless steel |
| Gross weight | 122 kg |
| Net weight | 95 kg Insulation thickness 50 mm Insulation type Cyclopentane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 171 l |
| Number of sections | 2 sections |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Temperature range | 22/-5°C Volume, gross 301 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Solid Door Product type Counters Configuration of sections Models with door section Refrigeration capacity 376 |
| Optional Extras | Set of legs for 835-900 mm Counter-top (L2) Set of 4 Castors for 850 mm Counter-top (C1) Set of 4 Castors for 900 mm Counter-top (C2) Castor Extension Kit (extends height of castors by 50mm) Flat worktop with 100 mm splashback Shelf support - Left Shelf support - Right Stainless shelf Grey shelf |
| CO2 equivalent | 0.18 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.06 kg |
| Refrigerant type | R290 Pricelist headline label counters REFRIGERATOR WITH WORKTOP TYPE A OR A1 |
| SKU | 899000840 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Shelf stainless, 325 x 530 mm | 760660010 |
| Set of castors 150 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660011 |
| Set of castors 200 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660012 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Set of legs 125-200 mm | 760660119 |
| Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) | 760660453 |