FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Hoshizaki ACR-130DG-LR-RRS-L1 is a 2-Section Refrigerated Counter with a net internal volume of 171 l.
This refrigerated counter not only meets rigorous kitchen demands but also boosts operational efficiency with its thoughtful design and durable construction.
Efficient Cooling
The climate class 5 system includes fan-assisted cooling to maintain optimal temperatures up to +40°C, ensuring food stays fresh, and features automatic defrost with re-evaporation of defrost water.
Hygienic Surfaces
Both interior and exterior are made of stainless steel, offering a robust, food-safe environment that is easy to clean and maintain.
User-Friendly Design
Features like reversible doors, anti-tilt shelves, and removable magnetic door gaskets with triple insulation facilitate seamless operation and maintenance, for a smooth kitchen workflow.
Convenient Extras
Includes a low-maintenance condenser, and a compact slide-out refrigeration unit for effortless servicing, reducing downtime and operational hassles.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 889000844 |
| Model name | ADVANCE ACR-130DG-LR-RRS-L1 Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | 2-Section Refrigerated Counter |
| Accessories included | 2 grey shelves per section Equipped with Flat worktop with 100 mm splashback, 2 door sections each with 2 grey shelves |
| Width | 1314 mm |
| Width (packed) | 1364 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 760 mm |
| Height | 700 mm |
| Height (packed) | 1130 mm Volume (packed) 1.19 m³ Energy consumption 721 kWh/year |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041: 2019 Energy Efficiency Index (EEI) 32.39 EEI Number of shelves 4 Number of shelves per section 2 Shelf size 1/1 GN |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 180 W |
| Exterior | Stainless Steel Interior Stainless |
| Gross weight | 124 kg |
| Net weight | 97 kg Insulation thickness 50 mm Insulation type Cyclopentane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 171 l |
| Number of sections | 2 sections |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 51 dB |
| Temperature range | 2/+8°C Volume, gross 301 l Worktop options Flat worktop with 100mm splashback |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Solid Door Product type Counters Configuration of sections Models with door section Refrigeration capacity 367 |
| Optional Extras | Set of legs for 835-900 mm Counter-top (L2) Set of 4 Castors for 850 mm Counter-top (C1) Set of 4 Castors for 900 mm Counter-top (C2) Castor Extension Kit (extends height of castors by 50mm) Flat worktop Drawer section with 2 x 1/2 drawers Drawer section with 3 x 1/3 drawers * Shelf support - Left Shelf support - Right Stainless shelf Grey shelf * 3 drawer section is not available next to the compressor housing |
| CO2 equivalent | 0.165 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.055 kg |
| Refrigerant type | R290 Pricelist headline label counters COUNTER WITH 'S' WORKTOP (FLAT WORKTOP W/BACKSPLACH) |
| SKU | 889000844 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Shelf stainless, 325 x 530 mm | 760660010 |
| Set of castors 150 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660011 |
| Set of castors 200 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660012 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Set of legs 125-200 mm | 760660119 |
| Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) | 760660453 |