FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The Advance F 140-4 L is a Double door freezer with a net internal volume of 797 liters. The outside dimensions are mm.
DURABLE MATERIALS
The interior and exterior are made of stainless steel, the best material for humid locations. ADVANCE cabinets are designed to withstand the demanding conditions of large kitchen operations.
MAXIMUM STORAGE SPACE
With shelves from the top to the bottom of the cabinet, the inside space can be efficiently utilized for maximum produce storage.
HYGIENE AND FOOD SAFETY
Thanks to the rounded corners and seamless surfaces, frequented cleaning routines become a quick and simple task. The practical anti-tilting shelves prevent spillage. The cabinet has a rounded base and comes with removable gaskets for easy wiping.
MONO-BLOCK DESIGN
The ADVANCE refrigeration system uses a mono-block construction. This brings two important advantages. As the evaporator is positioned on top of the cabinet, valuable space inside the cabinet can be used for storage. Additionally, it is removable for easier maintenance and repair.
UNIFORM KITCHEN DESIGN
The exterior of all ADVANCE cabinets features a uniform design that fits seamlessly into your Hoshizaki kitchen concept.
TEMPERATURE STABILITY
The intelligent air distribution system allows high performance, ensuring temperature stability despite frequent door openings and during defrosting.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 133141070 |
| Model name | Advance F 140-4 L Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Double door freezer |
| Accessories included | 6 grey shelves (530 x 650mm) + 2 bottom shelves Equipped with One right and one left hand hinged door with lock, automatic door closing, 8 grey shelves, LED lighting |
| Width | 1344 mm |
| Width (packed) | 1435 mm |
| Depth | 830 mm |
| Depth (packed) | 920 mm |
| Height | 1850 mm |
| Height including legs (minimum) | 1980 mm |
| Height including legs (maximum) | 2030 mm |
| Height (packed) | 2090 mm Volume (packed) 2.76 m³ Energy consumption 3846 kWh/year |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041: 2019 Energy Efficiency Index (EEI) 71.23 EEI Number of shelves 8 Maximum number of shelves 22 x 2 Shelf size 2/1 GN deep |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 700 W |
| Exterior | Stainless Steel Interior Stainless steel |
| Gross weight | 199 kg |
| Net weight | 188 kg Insulation thickness 60 mm Insulation type Polyurethane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 797 l Options Legs/castor, grey/stainless shelves |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 56 dB |
| Temperature range | 25/-12°C Volume, gross 1200 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Solid Door Refrigeration capacity 674 |
| Optional Extras | Set of legs 130-180 mm Set of castors 125 mm (2 x breaked and 2 x unbreaked) Grey shelf with back guard Grey bottom shelf with back guard Stainless shelf with back guard Stainless bottom shelf with back guard Set of stainless shelves (6 top and 2 bottom) with back guard Shelf support U-shape, left side Shelf support U-shape, right side Master key Pedal door openers with overload protection |
| CO2 equivalent | 0.315 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.105 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | 133141070 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Shelf (grey) with back guard for GN 2/1 cabinets excl. shelf support | 760660009 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 cabinets | 760660013 |
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Double door cabinet rail (left) GN 2/1, U-shape | 760660243 |
| Double door cabinet rail (right) GN 2/1, U-shape | 760660244 |
| Master key | 760660430 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 cabinets (bottom) | 760660437 |
| Shelf (grey) for GN 2/1 cabinets excl. shelf support (bottom) | 760660442 |
| Set of stainless steel shelves (6 top & 2 bottom) with back guard for GN 2/1 cabinets excl. shelf support (double door) | 760660445 |