FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The new Hoshizaki BAKER series combines many years of know-how with state-of-the-art-
art technology. The result is refrigerators and freezers that stand out from other
innovative solutions and an appealing design.
The Baker M 550 L DR is a Refrigerator (temperarture range: -5/+12°C ) with an internal usable net volume of 335 l, and dimensions (W x D x H) of 610 x 846 x 2080 – 2130 mm.
FOOD SAFE & DURABLE MATERIALS
The interior and exterior are made of high grade stainless steel (AISI 304), the best material for humid locations.
KEEPING IN THE COLD
Wide magnetic and removable gaskets with triple insulation areaensure effective sealing and reduce escaping cold air.
CIRCULATION SYSTEM
Thanks to the full-length air duct, the cabinets maintain correct and consistently stable temperatures at all times.
CONTROLS WITH ALARM SYSTEM
The Hoshizaki BAKER control units are equipped with safety system with various alarm signals and emergency programs, which provides high operational safety and makes the cabinets suitable for a wide array of application possibilities.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 142551010 |
| Model name | Baker M 550 L DR Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Refrigerator |
| Accessories included | 25 sets of bakery tray supports Equipped with Right hand hinged reversible door with lock, Pedal door opener with overload protection, 25 pairs of adjustable tray supports (40x60 cm), drycooling, LED lighting |
| Width | 610 mm |
| Width (packed) | 700 mm |
| Depth | 846 mm |
| Depth (packed) | 940 mm |
| Height | 1950 mm |
| Height including legs (minimum) | 2080 mm |
| Height including legs (maximum) | 2130 mm |
| Height (packed) | 2190 mm Volume (packed) 1.44 m³ Energy consumption 396 kWh/year |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041-2019 Energy Efficiency Index (EEI) 34.18 EEI Bakery tray size (mm) 400 x 600 Maximum number of trays 50 |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 120 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 140 kg Insulation thickness 80 mm Insulation type Polyurethane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 335 l |
| Net weight | 124 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 46 dB |
| Temperature range | 5/+12°C Volume, gross 480 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Refrigeration capacity 206 |
| Optional Extras | Set of legs 130-180 mm Set of castors Ø100 mm Grey shelf with back upstand Stainless shelf with back upstand Set (4 of) of stainless shelves with back upstand Set of wall rails (4 of) and tray supports (4 of) to allow for up to 27 bakery trays Shelf supports (2 of) Master key |
| CO2 equivalent | 0.24 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.08 kg |
| Refrigerant type | R600a Pricelist notification (short) Models with RU1 valve prepared for external cooling system are compatible with the following refrigerants: R448A, R449A, R452A. In addition the CO2 models prepared for external cooling system are compatible with refrigerant R744 (CO2). Lead time approx. 8 weeks. Pricelist notification (long) Remote models are available soon |
| SKU | 142551010 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Master key | 760660430 |
| Shelf (grey) with back guard for EN 1/1 cabinet excl. shelf support | 760660431 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for EN 1/1 cabinet | 760660440 |
| Set of 4 stainless steel shelves with back guard for EN 1/1 cabinets excl. shelf support | 760660446 |
| Shelf supports for BAKER 550 (2 of) | 760660463 |
+30 210 5756 048
+30 210 5744 041
Ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του φόρμα επικοινωνίας