FM-480AKE-HCN-SB Nugget Ice Maker, Modular
The HOSHIZAKI COMPACT KG220L DR G E is a GLASS DOOR REFRIGERATOR with a net internal volume of 44 l.
The COMPACT series offers a rare combination: These cabinets are food safe, space-saving, and come with excellent energy ratings for its class. With a footprint of only 595 x 667 mm, these small space storage cabinets are easy to fit in, especially when space is limited. These specifications make the series such a popular choice of operators who do not require heavy-duty Gastronorm equipment.
Food Safety
Thanks to the Hoshizaki air distribution system, temperatures are correct and uniform throughout the entire cold room, ensuring perfectly food-safe temperatures at all times
Low-Running Energy Costs
The Energy Efficiency Class of the COMPACT KG220L DR G E is A. The COMPACT series offers a range of extremely energy-efficient refrigeration units for small spaces.
Comfortable Work Environment
Contributes to a healthier work environment with low noise levels 38.8 dB(A), when the compressor is running. Low heat emission due to short compressor running times.
Hygiene & Ergonomic Design
The COMPACT series features several design extras, implemented to simplify daily cleaning routines. One of the features for optimized operator safety is the full-height integrated handles.
The COMPACT KG220L DR G E comes with:
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 164220010 |
| Model name | COMPACT KG220L DR G E Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | India |
| Title | GLASS DOOR REFRIGERATOR |
| Accessories included | 1 white shelf (483.8x 433 mm) and 1 bottom shelf Equipped with Right hand hinged reversible door with lock, 2 white shelves |
| Width | 595 mm |
| Width (packed) | 614 mm |
| Depth | 667 mm |
| Depth (packed) | 720 mm |
| Height | 833 mm |
| Height (packed) | 997 mm Volume (packed) 0.441 m³ Energy consumption 429 kWh/year |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041-2019 Energy Efficiency Index (EEI) 21.6 EEI Number of shelves 2 Maximum number of shelves 9 Shelf size Shelf 483.8 x 433 mm |
| Climate class | 4 (max. ambient temp. of 30 °C with 55% RH) Connection load 100 W |
| Exterior | White |
| Finish | Interior White |
| Gross weight | 58 kg Insulation thickness 52 mm Insulation type Polyurethane |
| Net usable volume | 77 l |
| Net weight | 44 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 38.8 dB |
| Temperature range | +1/+12°C Volume, gross 123 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Glass door Refrigeration capacity 82 |
| Optional Extras | Shelf, white Bottom shelf, white |
| CO2 equivalent | 0.087 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.029 kg |
| Refrigerant type | R600a |
| SKU | 164220010 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Wire Shelf White (484 x 433mm) | 1519898 |
| Wire Shelf White bottom (484 x 300mm) | 1519899 |